Serdecznie zapraszamy do wysłuchania nagrania ze spotkania otwartego pod tytułem „Czy współczesna psychologia pomaga w dążeniu do szczęścia?”, które miało miejsce w Warszawie z udziałem pani Anny Wasiukiewicz, założycielki Fundacji Dobrej Rady, specjalizującej się w pomocy osobom w kryzysach wewnętrznych.
Prelegentka na spotkaniu przedstawiła podstawowe założenia psychologii klasycznej, na której się opiera sięgając do fundamentów znanych od wieków, tj. od czasów Arystotelesa. W trakcie występu zwróciła uwagę, że na przestrzeni wieków święci i Ojcowie Kościoła wypracowywali różne metody rozwoju, dążenia do doskonałości i walki duchowej. Wskazała, że choć współczesna psychologia często uznawana jest za jedyny słuszny nurt wiedzy o rozwoju człowieka to nie jest jedynym sposobem podejścia do tematyki psychologicznej.
Kluczową różnicą między popularną współczesną psychologią a metodą proponowaną przez panią Annę Wasiukiewicz jest podejście do człowieka nie jako osoby chorej, z pewnymi odchyleniami od normy, ale do człowieka jako osoby, która ma pewne indywidualne cechy, różnice czy skłonności, nad którymi można pracować, a nie leczyć się z jakiejś choroby.
Pani Anna zwróciła uwagę na różnice w podstawowych założeniach współczesnej psychologii i klasycznego myślenia na temat kształtowania danej osoby jako fundamentalnie różne postrzeganie człowieka. Obecna psychologia wyłoniła się z nurtu myślowego podkreślającego użyteczność z pominięciem istotnej roli poszukiwania prawdy. Z tego powodu współczesna psychologia nie jest wcale neutralna światopoglądowo, ponieważ bazuje na odmiennej a wręcz przeciwnej wizji człowieka niż to, co znamy z Kościoła i wiary katolickiej.
Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=Ia_v9hWDDiY
Prelegentka zwróciła uwagę na fakt, że choć w ostatnim czasie pojawiają się elementy religijne w technikach terapeutycznych to są to głównie metody wyciągnięte z wierzeń dalekowschodnich, nierzadko przeradzające się w elementy okultystyczne, jak różne metody oddechowe, medytacyjne czy transowe. Nigdy jednak nie jest to odwołanie się do elementów duchowości chrześcijańskiej.
Pani Anna wskazała, iż bardzo poważnym zagrożeniem na naszej drodze ku szczęściu są różne uzależnienia, które czynią nas niewolnikami. Z tego też powodu w chrześcijaństwie zawsze istotną rolę miała asceza, która powinna być przeciwwagą dla pokus, z którymi zmagamy się wszyscy w swojej codzienności.
Bardzo istotnym czynnikiem pracy nad sobą jest panowanie nad emocjami, co jest współcześnie w wielu nurtach psychologicznych zaniedbywane, a wręcz demonizowane i ukazywane jako szkodliwe, za cel najwyższy stawia się wręcz wyrzucenie z siebie tych emocji, rozgrzebanie i rozpalanie dzieciństwa i swojej przeszłości zamiast zamknięcia tych etapów i pójścia naprzód.
Na sam koniec pani Wasiukiewicz wyszczególniła nam, że w jej praktyce psychologicznej kluczowe są cztery obszary: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo. To są te zagadnienia, nad którymi praca nad sobą i swoim charakterem pozwala wypracować kluczowe elementy w dążeniu do szczęścia i samowychowania.